2419/​527

Arne Norell (f. Kristinehamn 1917, d. Bredestad 1971)

“Rotang”. Et par lænestole af mahogni med fransk rørflet i sider og ryg, løse hynder betrukket med lyst skind. Designet 1975. Udført og mærket hos Norell, Sverige. (2)

Ridser og mærker. Brugsslitage.

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

6.000 DKK

6.000 DKK