2419/​647

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“AP 29”. Skammel af eg betrukket med lyst uld. Udført hos A.P. Stolen, København. H. 40. L. 71. B. 42.

Præsenteret på “Købestævnet” i Fredericia, august 1954.

Litteratur: Dansk Kunsthåndværk nr. 9, 1954, s. 143.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Et let løst greb.

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

14.000 DKK

5 bud

(Autobud) 14.000 DKK
13.500 DKK
13.000 DKK
12.500 DKK
12.000 DKK