2419/​504

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“Bamsestolen”. Øreklapstol med “negle” og ben af teak samt tilhørende fodskammel af teak. Sider samt dybthæftet ryg betrukket grå uld. Model AP 19 og AP 29. Formgivet 1951 og 1954. Udført hos AP Stolen. (2)

Model præsenteret på udstillingen “Tidens Møbler” i Forum 1952. Litteratur: Johan Møller Nielsen, “Wegner en dansk Møbelkunstner”, 1965, s. 70. Litteratur: Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Moderne dansk møbeldesign”, 2007, s. 164. Litteratur: Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Den store danske møbelguide”, 2005, s. 329.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med pletter og smuds. Afslag på ene bagben.

Vur­dering

70.000 DKK

Hammerslag

85.000 DKK

10 bud

85.000 DKK
80.000 DKK
75.000 DKK
(Autobud) 70.000 DKK
70.000 DKK
65.000 DKK
(Autobud) 60.000 DKK
60.000 DKK
55.000 DKK
50.000 DKK