Jens Thrane (f. 1729, d. 1779, dansk maler)
“Ossian trøster din datter, der har mistet sin mand i et slag. Fremmaner på harpen habs bedrifter symboliseret ved skikkelser i baggrunden”. Usigneret. Olie på lærred. 192×141.
Krakeleringer. Afskalninger. Behov for rensning. Lærred er syet sammen. Flere større reparationer/lapper på bagsiden.
Ældre malerier, møbler og varia, 22. april 2024