2420/203
Canton skole, 19. årh.
Parti af Bocca Tigris, Perleflodens udløb ved Canton, med otte europæiske skibe og tre kinesiske handelsjunker. Olie på lærred. 33×57 cm. I senere hardwood ramme 52×74 cm.
Lærredet er dubleret. Flere større reparationer/lapper på bagsiden. Større afskalninger. Retoucheringer. Talrige krakeleringer.
Bemærkninger
Vurdering
Hammerslag
14 bud
801536 | ||
885657 (Autobud) | ||
801536 | ||
885657 (Autobud) | ||
801536 | ||
885657 (Autobud) | ||
801536 | ||
885657 (Autobud) | ||
801536 | ||
885657 | ||
801536 | ||
119988 | ||
801536 | ||
865241 |