2419/​199

Samling kinesisk porcelæn, bestående af ti tallerkener, dekorerede i emaljefarver med forskellige blomster og frugt; et sæt på fire skåle med symboler på turkis grund; tre små skåle dekorerede med drager og flammer; samt røgelsesholder, dekoreret med dreng på kæphest, hals med ringhanke. 19.-20. årh. Tall. Diam. 13. Skåle H. 5,5. Diam. 11,5 og H. 2,5. Diam. 5. Røgelsesholder H. 21. (18)

Flere tallerkener med mindre kanthak og mindre revner. Turkise skåle med afsmitning indvendigt, slitage på dekoration. En lille skål med mindre glasurafskalning.

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

360 DKK

360 DKK