2419/​557

Henry Kjærnulf (f. Ubberud 1911, d. 1975)

Skænk af eg med udskæringer, front med fire skuffer og fire døre, bag hvilke hylder og udtræksbakker. Udført og mærket hos Nyrup Møbelfabrik. 1970'erne. H. 120,5. B. 212. D. 50.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Vandskjolder. Nøgle medfølger. Stødmærker. Lugter af fugt.

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

8.500 DKK