2420/​86

Tysk tårnur af bemalet og delvist forgyldt støbejern. Stemplet og udført hos Edward Korfhage und Söhne in Buer, 1911. Urskive med to visere og romertal, urværk med sekundanvisning. To optræksnøgler til gang- og slagværk. H. 95. B. 80.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Pendul, lodder og slagklokke samt to optræksnøgler medfølger. Uret virkede ved nedtagning, men vi garanterer ikke for funktionaliteten.

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag