2419/​254

Stor tibetansk plakette af kobber med dekoration i relief, trehovedet guddom med Garuda øverst og omringet af buddhaer. Bagside med dobbelt vajra. 20. årh. Diam. 47 cm.

Proveniens: Kristian (kaldet “Kristen”) Peter Albertsen (1894–1977) herefter familie. Kristen var født i Marstal på Ærø og arbejdede for Store Nordiske fra 1912. Han blev udstationeret i London og Petrograd men flyttede i 1917 til Asien, hvor han arbejde for firmaet i Shanghai, Nagasaki og Chefoo. 11 juli 1918 blev han tilknyttet det kinesiske telegrafkompagni (Imperial Telegraph Administration). I tiden hos det kinesiske telegrafkompagni arbejdede Kristen som superintendent bl.a. med reetablering af telegraflinjen i Mongoliet, så der efter ødelæggelser af linjen igen kunne etableres telegrafforbindelse mellem Peking og Kyakhta (Rusland). Hans og mange kineseres og mongolers arbejde med reetablering af linjen pågik i årene 1921 til 1923. Kristen befandt sig i Urga (Ulan Bator), da Baron von Ungern-Sternberg indtog byen den 3. februar 1921. En voldsom periode præget af forskellige krigsherrer, forbrydelser og stor politisk uro. Kristen vendte tilbage til Store Nordiske 1. maj 1927, hvor han to år senere blev udnævnt til telegrafbestyrer i Peking. Han bosatte sig sammen med sin hustru Karen Jørgensen med hvem han blev gift i 1923. Karen tog hjem til Danmark med deres dengang to børn i marts 1932, Kristen færdiggjorde noget arbejde i Kina inden han returnerede i 1933.

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

18 bud

885624 11.000 DKK
894116 10.500 DKK
885624 (Autobud) 10.000 DKK
894116 10.000 DKK
885624 9.500 DKK
998553 (Autobud) 9.000 DKK
885624 9.000 DKK
998553 (Autobud) 8.500 DKK
885624 8.000 DKK
998553 (Autobud) 7.500 DKK
885624 7.000 DKK
998553 (Autobud) 6.500 DKK
885624 6.000 DKK
998553 (Autobud) 5.500 DKK
885624 5.000 DKK
998553 (Autobud) 3.400 DKK
885624 3.200 DKK
998553 3.000 DKK