Skulpturel kunst af fx metal, glas, ler, gips eller plast, udført i et abstrakt eller figurativt moderne udtryk. Fortrinsvis fra det 20.-21. århundrede.
Moderne skulpturer
i Aarhus
2420/884
Anne Vibeke Bülow: Uden titel. Sign. monogram, 03. Skulptur af sortmalet lertøj. H. 63.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2421/515Aarhus
Louis Marcussen (Ovartaci): "Sister Ovartaci". Rygefantom af bemalet metal og papmaché. L. 38.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2421/530Aarhus
Janusz Walentynowicz: Kunstnerens selvportræt. Sign. Janusz Walentynowicz 1998. Mixed media. H. 96. B. 84.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/743Aarhus
Jens Galschiøt: Kvindefigur. Sign. Jens Galschiøt, unika. Delvist patineret bronze. Unika. H. 30.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/811Aarhus
Erik Heide: "På vej". Sign. Erik Heide, 2000. Skulptur af bronze. Udført for Politikens Galleri. H. 23. L. 15.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/837Aarhus
Helen Schou: Den jyske hingst. Sign. Helen Schou. Relief af forgyldt bronze. 21 x 28.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/851Aarhus
Ole Schjører-Hansen: Uden titel. Usign. Skulptur af sortmalet metal. H. 34.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/730Aarhus
Erik Heide: “På vej”. Sign. Erik Heide, 2000. Skulptur af bronze. Udført for Politikens Galleri. H. 23. L. 15.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2422/859Aarhus
Erik Heide: Stående figur. Sign. Erik Heide, 2010. Skulptur af bronze. H. 10.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/909Aarhus
Erik Heide: Fugl. Usign. Skulptur af støbejern. H. 9,5. L. 22,5.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/931Aarhus
Henning Damgård-Sørensen: Uden titel. Sign. på bagsiden. Relief af bemalet træ. 59 x 78.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud: